Türk Eczacılık Tarihi İhtisas Müzesi Açılışı


İstanbul Üniversitesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı altıncı müzesi olan “İstanbul Üniversitesi Türk Eczacılık Tarihi İhtisas Müzesi”nin resmi açılışı 27 Şubat 2018 tarihinde İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde gerçekleşmiştir.

Türkiye’nin ilk Eczacılık Tarihi Müzesi olan “İstanbul Üniversitesi Türk Eczacılık Tarihi İhtisas Müzesi”nde Topkapı Sarayı Müzesi Enderun Eczahanesine ait şiddetli zehirler dolabı, ayrı bulundurulacak ilaçlar dolabı, porselen ilaç kavanozları, cam ilaç şişeleri, drog kutuları, bu koleksiyonda sergilenmektedir. Osmanlı dönemine ait iki eczanenin, Pastör Eczahanesi ve İstikamet Eczahanesi, dolapları, çeşitli eczanelere ait porselen ilaç kavanozları, ilaç yapımında kullanılan malzeme ve reçete kayıt defterleri ülkemizde eczanelerin gelişimi hakkında fikir vermektedir. 1839 yılında başlayan eczacılık eğitiminin çeşitli dönemlerine ait diplomalar, diploma kayıt defterleri, mezunların fotoğrafları, tabelalar bu koleksiyonda yer almaktadır. Osmanlıca, Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca çok sayıda eczacılık ve tıp kitabı içinde en eskisi 1734 tarihlidir. Türkiye’de ilaç endüstrisinin tarihini de bu koleksiyonda izlemek mümkündür. Osmanlı döneminden günümüze yerli ve yabancı 1500’den fazla müstahzar firmalara göre gruplandırılmış olarak sergilenmektedir.

Sağlık tarihi alanında araştırma yapanlar ve konuyla ilgili sağlık mesleği mensupları İstanbul Üniversitesi Türk Eczacılık Tarihi İhtisas Müzesini randevu ile gezebilirler.
 

Müze açılışının İstanbul Üniversitesi web sayfasında yayımlanan haberi için;

 


 


Yaklaşan Etkinlikler

Konum