Panel ve Fotoğraf Sergisi: Tonyukuk Neden Bilge İdi?

“TONYUKUK NEDEN BİLGE İDİ?” PANELİ VE FOTOĞRAF SERGİSİ

UNESCO 40. Genel Konferansı’nda 2020 yılı için ülkemizin önerisi, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan ve Özbekistan’ın desteğiyle “Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü” UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programına alınmıştır.

Bu kapsamda, İstanbul Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi işbirliğinde, İstanbul Üniversitesi Müze ve Kültür Miraslarının Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (MÜZEYUM) ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslam Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi (İSM) koordinasyonunda “Tonyukuk Neden Bilge İdi?” başlıklı panel ve Servet Somuncuoğlu arşivinden Tonyukuk’a ait fotoğraf sergisi düzenlenmesi planlanmıştır.

İstanbul Üniversitesi, Rektörlük Binası, Doktora Salonu’nda 16 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan ve tüm hazırlıkları tamamlanan panel ve fotoğraf sergisi, Covid 19 tedbirleri kapsamında ileri bir tarihe ertelenmişti. Ancak süreç, panelin fiziki mekânda gerçekleştirilmesine olanak vermediğinden etkinlik 28 Aralık 2020 tarihinde, saat 15:00’da çevirimiçi (zoom meeting) gerçekleştirilecektir. Aynı gün Tonyukuk fotoğraf sergisi de İstanbul Üniversitesi Rektörlük Sergi Salonu’nda açılacaktır.               Bilge Tonyukuk’un çok yönlü değerlendireceği panele Yeditepe Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet TAŞAĞIL, İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Özcan TABAKLAR, İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet ÖLMEZ ve Arkeolog-Genel Türk Tarihçisi Adil YILMAZ panelist olarak katılacaklardır.

 


Galeri