İstanbul Tıp Fakültesi Tıp Tarihi Koleksiyonu

Koleksiyonun Kısa Tanıtımı:

İstanbul Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Koleksiyonu, 1933 yılında Prof. Dr. A. Süheyl Ünver tarafından toplanmaya başlanmış, Prof. Dr. Bedi N. Şehsuvaroğlu tarafından geliştirilmiştir. Koleksiyonda eski tıbbi ve cerrahi aletler, mermer ilaç havanları, Yıldız Porselen Fabrikası’nda Hamidiye Etfal Hastanesi için yapılmış değerli ilaç kapları gibi 1609 adet eski obje, en değerlisi 15. yüzyılda Şerefeddin Sabuncuoğlu tarafından yazılmış Cerrahiyetü’l-Haniye (Cerrahi Hastalıklar ve Uygulamalar) olan 244 adet el yazması kitap ve 36 adet nadir eser niteliğinde kitap bulunmaktadır.

Tıp tarihine ait obje eserlerin koleksiyonu gibi, 1933 yılında Prof. Dr. A. Süheyl Ünver tarafından toplanmaya başlanan ve Prof. dr. Bedi N. Şehsuvaroğlu tarafından geliştirilen bir kitaplık da bulunur. Bu kitaplıkta, 18.000 adet Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca basılı tıp kitapları, Fransızca Gazette Medicale d’Orient serisi ve Türkçe süreli yayınlar vardır.

Koleksiyonun Yeri:

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanlığı Hulusi Behçet Kütüphanesi, Kat 2, 34093 Çapa/İstanbul

Telefon: 0 (212) 414 22 86/32333

Açık Olduğu Saatler: Binanın restorasyonu nedeniyle ziyaretçiye kapalıdır.

Ziyaret Ücreti:

E-mail Adresi:

Web Sitesi: