Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi

Kısa Tanıtımı : 

İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümü, 1933 yılındaki üniversite reformu ile bizzat Atatürk’ün daveti üzerine Türkiye’ye gelen ünlü botanikçiler Prof. Dr. Alfred Heilbronn ve Prof. Dr. Leo Brauner tarafından kurulmuştur. Bölüme bağlı botanik bahçesi de 1935 yılının ilkbaharında İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi adı ile hizmete girmiştir. İstanbul Üniversitesine bağlı  bir botanik bahçesi kurulması fikri Prof. Dr. Heilbronn’a aittir. Bu bahçenin kuruluş ve düzenleme çalışmalarında Prof. Hilbronn’a, Prof. Dr. L.  Brauner ve Alman bahçe uzmanı W. Stephan destek vermişlerdir. Bahçe hizmete girdikten sonra kuruluşunu sağlayan bu üç bilim adamı, 1935 yılında İstanbul Üniversitesi Nebatat Bahçesinin Tohum Kataloğunu yayınlamışlardır. 12 Aralık 2003 günü yapılan bir bilimsel toplantının ardından bahçenin adı “İstanbul Üniversitesi, Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi” olarak değiştirilmiştir.

Bugün İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi’nde, ağaç, çalı, otsu, tropik ve subtropik yaklaşık 5000 adet bitki bulunur.  Bahçe, bitki çeşitliliği ve Türkiye’nin en eski botanik bahçesi unvanı ile gerek yurt  içi gerekse yurt dışında (400 botanik bahçesi ile tohum alış-verişi yapmaktadır) tanınan, saygın bir konuma sahiptir. Bahçe ve seralar her yıl 1000′den fazla Biyoloji lisans öğrencisinin eğitim ve öğretimine katkıda bulunurken belirli günlerde de ilköğretim öğrencilerine, İstanbul ve yakın çevresinde yaşayan insanlara ve yabancı konuklara, bitki  dünyasından ilginç örnekler sunmaktadır.

Yeri : İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Bahçeleri Müzesi PK 34134, Süleymaniye/ İstanbul

Telefon :     0212 455 57 00/26813

Fax:                 0212 519 08 34

Açık Olduğu Saatler : Randevu alınmak koşuluyla mesai saatleri içinde ziyaretçilere açıktır.

Ziyaret Ücreti : Ücretsiz

E-mail adresi :

Web sitesi :