Atatürk Arboretumu/Ağaç Müzesi

Kısa Tanıtımı:

İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi’ne bağlı Atatürk Arboretumu, Sarıyer ilçesinde,  Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda 296 hektarlık bir orman parçası üzerinde kurulmuştur. Sınırları içinde Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan Kirazlıbent ile 1916 yılında Neşet Hoca tarafından kurulan Türkiye’nin ilk fidanlığını barındıran Atatürk Arboretumu dünyadaki diğer arboretum ve botanik bahçeleriyle tohum ve fidan temini konusunda işbirliği içerisindedir. 1982 yılına kadar alt yapı ve dikim çalışmaları yavaşta olsa devam etmiştir. Bu tarihte Atatürk’ün 100. doğum yılı kutlamaları nedeniyle Atatürk Arboretumu adını almış ve 12.7.1982 tarihinde de Orman Bakanlığının en küçük idari birimi olan İşletme Şefliği statüsü kazanmıştır.

Yeri:

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Atatürk Arboretumu Sarıyer Köyü, 34450 İstanbul

Telefon: 0 (212) 226 19 29 (randevu için)

(0212) 226 23 35 (Bilgi için)

Açık Olduğu Saatler: Atatürk Arboretumu hafta içinde ve hafta sonunda ziyarete açıktır. Okul, kulüp, şirket, dernekler gibi grup ziyaretleri için önceden telefonla randevu alınması gereklidir. Gruplara gezi başlangıcında arboretum ve bitkiler hakkında genel bilgi verilmektedir. Atatürk Arboretumu’nda belirli şartlar ve ücret karşılığında profesyonel film ve fotoğraf çekimi yapmak mümkündür. Atatürk Arboretumu Pazartesi günleri ile 1 Ocak yılbaşı günü ve dini bayramların 1. günleri ziyarete kapalıdır.

Ziyaret Ücreti:  Hafta içi, öğrenci girişleri 2,50 TL, diğer ziyaretçiler için 7,50 TL dir. Hafta sonu ve resmi tatiller için, öğrenci girişleri 7,50 TL, diğer ziyaretçiler için 20 TLdir

E-mail Adresi: –

Web Sitesi:http://orman.istanbul.edu.tr/?p=5982