Gökçeada Deniz Araştırmaları Birimi Müzesi (Su Bilimleri Fakültesi)

gkceada_3gkceada_2gkceada_1

Koleksiyonun Kısa Tanıtımı:

Birimin 1970 tarihinde kuruluşundan bu yana denizlerimizle ilgili bilimsel ve kültürel değerlerin tanıtıldığı, denizlerin korunmasına yönünde bilinçlendirmeye yönelik katkıda bulunulduğu, bugüne kadar Gökçeada’da yapılan bilimsel çalışmalara ait verilerin toplumsal paylaşıma açıldığı bir koleksiyondur.  Bu kapsamda anaokulundan üniversite düzeyinde öğrencilere koleksiyonla ilgili eğitimler verilmektedir.

Adaya gelen turistler ve ada halkı, özelliklede ada etrafından yakalanan deniz canlılarına yoğun ilgi göstermektedir.  Ada çevresindeki yaşayan gerek balık gerekse diğer canlılarının bu vesileyle tanıtılması memnuniyetle karşılanmaktadır.

Koleksiyondaki ilk materyaller, Birime ait “Görür” adlı araştırma teknesiyle çıkılan seferler sonucunda elde edilmiştir. Günümüzde ise gerek birimimize ait “Fırtına İÜ” adlı araştırma teknesiyle çıkılan seferler gerekse ada balıkçılarının katkılarıyla örnek sayımızı arttırmaktayız. Müzemiz 1970’li yıllara ait çeşitli su ürünlerine ait örneklerden, deniz çalışmalarında kullanılan aletlere, haritalara, derin deniz canlılarına kadar geniş bir yelpazeye sahiptir.

Müzeye yeni materyaller ilavesiyle mevcut balık örneği sayısı 116’e çıkarılmıştır, bunların 18 adeti köpek balığıdır. Bunların dışında 97 eklembacaklı, 70 yumuşakça, 12 cnidaria, 24 derisi dikenli, 9 sünger türü olmak üzere 334 deniz canlısı sergilenmektedir.

Bunların dışında yunus iskeleti (Delphinus delphis), deniz kaplumbağası (Caretta caretta) ile 58 adet kırmızı alg (Rhodophyceae),89 adet kahverengi alg (Fucophyceae), 22 yeşil alg (Chlorophyta) 2 adet deniz çayırından (Liliopsida) oluşan deniz bitkilerine ait herbaryum koleksiyonumuz vardır.

Mevcut türler arasında, Lepidion lepidion (balık), ile Monodaeu sguinotae, Heterocrypta maltzami, Acanthonyx lunulatus, Achaeus cranchii isimli yengeç türleri Türkiye denizlerinde ilk kez yakalanmış ve bu türler müzemizde sergilenmektedir. Ayrıca, Nebaliaa byssicola (eklembacaklı), Acanthephyra purpurea (karides) ile Diacriatri spinosa ve Cavolinia gibbosa isimli kabuklu türleri Doğu Akdeniz’de ilk kez elde edilmiş olup yine Mora moro ve Stomias boa boa, Galeus melastomus, Hoplostethus mediterraneus, Pandalina profundo ve Gennadas elagans (karides), Amphiura chiajei (denizyıldızı), Brissopsis mediterranea (denizkestanesi)  gibi derin deniz türleri ile Mola mola, Sphyrnazygaena, Leucorajanaevus, Dasyatis tortonesi, Lobotes surinamensis gibi nadir bulunan birçok deniz canlısı da koleksiyonumuzda sergilenmektedir.

 

Koleksiyonun Yeri: Gökçeada Deniz Araştırmaları ve Uygulama Birimi Kaleköy Köyü Yolu 17760 Gökçeada/Çanakkale

Telefon: 0 286 887 34 92

Açık Olduğu Saatler: Hafta içi 08:30 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir

Ziyaret Ücreti: Ücretsiz

E-mail Adresi:

Web Sitesi: