Gökçeada Deniz Araştırmaları Birimi Müzesi (Su Ürünleri Fakültesi)

Koleksiyonun Kısa Tanıtımı:

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’ne bağlı, Gökçeada Deniz Araştırmaları Birimi Koleksiyonu, 1970 yılında kuruluşundan bu yana denizlerimizle ilgili bilimsel ve kültürel değerlerin tanıtıldığı, denizlerin korunması yönünde bilinçlendirmeye yönelik katkıda bulunulduğu, bugüne kadar Gökçeada’da yapılan bilimsel çalışmalara ait verilerin toplumsal paylaşıma açıldığı bir kurum koleksiyonudur.  Koleksiyonun ilk materyalleri, birime ait “Görür” adlı araştırma teknesiyle çıkılan seferler sonucunda elde edilmiştir. Günümüzde ise gerek “Yunus 7” adlı araştırma teknesiyle çıkılan seferler gerekse ada balıkçılarının katkılarıyla örnek sayısı çoğalmaktadır.

Koleksiyonda çeşitli su ürünlerine ait örneklerden, deniz çalışmalarında kullanılan aletlere, haritalara, derin deniz canlılarına kadar örnekler yer alır. Müzenin mevcut balık örneği, 18’i köpek balığı olmak üzere 153 adettir. Koleksiyonda su omurgasızları adı altında denizyıldızları, ahtapotlar, süngerler, deniz kestaneleri, yengeçler, karidesler ve mürekkep balıklarının yer aldığı 133 tür mevcuttur. Müzenin yunus iskeleti (Delphinus delphis), deniz kaplumbağası (Caretta caretta) ile 58 adet kırmızı alg (Rhodophyceae),89 adet kahverengi alg (Fucophyceae), 22 yeşil alg (Chlorophyta) ve 2 adet deniz çayırından (Liliopsida) oluşan deniz bitkilerine ait herbaryum koleksiyonu da bulunur.

Koleksiyonun Yeri: Gökçeada Deniz Araştırmaları ve Uygulama Birimi Kaleköy Köyü Kaleköy Köyü Yolu 17760 Gökçeada/Çanakkale

Telefon: 0 286 887 34 92

Açık Olduğu Saatler: Hafta içi 08:30 – 17:00

Ziyaret Ücreti: Ücretsiz

E-mail adresi:

Web sitesi: