Fen Fakültesi Herbaryumu (ISTF)

Koleksiyonun Kısa Tanıtımı:

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı’na bağlı Herbaryum, 1930’lu yılların sonuna doğru, o yıllarda bu fakültede görev yapan Alman botanikçi Prof. Dr. A. Heilbronn tarafından kurulmuştur. Hemen hemen aynı yıllarda Ankara Yüksek Ziraat Enstitüsünde Prof. Dr. K. Krause tarafından kurulan Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Herbaryumu (ANK) ile birlikle 1933 yılında çıkarılan üniversiteler kanunu ile oluşturulan üniversitelerde kurulan ilk iki herbaryumdan biridir.. Herbaryum, 1956 yılında uluslararası kodu olan ISTF kısa adını almıştır.

Herbaryumun en değerli koleksiyonu 1908 yılında, o yıllarda Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde olan Lut Gölü (Dead Sea) çevrelerinden toplanıp Saray’a hediye edilen bitki koleksiyonudur. 238 bitki örneğinden oluşan bu koleksiyon, saray amblemi ve padişah tuğrası taşıyan 18 kadife kutu içinde muhafaza edilmektedir. 40.000’i aşkın bitki örneği bulunan herbaryum bilimsel çalışmalara açıktır.

Koleksiyonun Yeri: İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü, Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı  34134 Süleymaniye-İstanbul

Telefon: 0212 455 57 00/15011

Açık Olduğu Saatler: Herbaryum, ulusal ve uluslararası araştırmacılara randevu almak koşuluyla açıktır.

Ziyaret Ücreti:-

E-mail Adresierol@istanbul.edu.tr (randevu için)

Web Sitesi: www.istanbul.edu.tr/ISTF