II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi Açıldı

İstanbul Üniversitesi’nin Cerrahpaşa Tıp Tarihi Müzesi, Jeoloji Müzesi, Beyazıt Anıt Kulesi, Arkeoloji ve Kültür Tarihi Müzesinin ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı beşinci müzesi olan II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi 27 Mayıs 2015 tarihinde ziyaretçilere açılmıştır.

İstanbul’daki 16. yüzyıl Osmanlı hamamları içinde gösterişli mimarisi, boyutu ve çifte hamam oluşu ile dikkati çeken II. Bayezid Hamamı, 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültürel Miras Listesi’ne alınan “İstanbul Tarihi Alanları” içinde yer alır. Üniversitemiz mülkiyetinde olan II. Bayezid Hamamı’nda, restorasyon sonrasında özgün kullanımına uygun olarak Türk Hamam Kültürü Müzesi oluşturulması çalışmalarına başlanmıştır. Osmanlı mimarisinin ve sosyal hayatının vazgeçilmez parçası olan hamam yapıları, sosyal anlamda günümüzde gündelik yaşamdaki önemini büyük ölçüde kaybetmiş olmakla beraber, yaşayan ve kuşaklar boyu aktarılan bir kültürün simgesidir. Bu kapsamda açılan müzede, Osmanlı toplumunda suyun gündelik yaşamdaki yerinin ve öneminin ne olduğu, tarihsel süreçteki değişimin ve dönüşümün nasıl gerçekleştiğinin ziyaretçiye aktarılması hedeflenmiştir. Bu çerçevede Türk hamam geleneğine ait etnografik eserler vitrin içinde sergilenmiş ve bu gelenek görsel materyallerle desteklenerek ziyaretçinin beğenisine sunulmuştur.

II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi’nin açılışı ile eş zamanlı olarak müzenin geçici sergi salonunda “Yıldız Sarayı’ndan İstanbul Üniversitesi’ne” adlı sergi de teşhire sunulmuştur. Sergide, 1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile Yıldız Sarayı Kütüphanesi’nden üniversitemizin Nadir Eserler Kütüphanesine verilen koleksiyonun çok kıymetli eserleri sergilenmektedir. Bu sergi ile üniversitemizin sahip olduğu zengin koleksiyonlardan bir kısmı ziyaretçilere açılmıştır.

Ordu Caddesi üzerinde Edebiyat Fakültesi ile İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi arasında yer alan II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi, Pazartesi günleri kapalı olup, haftanın diğer günleri 09.30-16.30 saatleri arası ziyaretçiye açıktır.

08/07/2015
1591 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü
34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul
Tel: 0 (212) 440 00 00